اشاره ای بر چند نکته از مقدمات مداحی

بسم الله الرحمن الرحیم

یکی از دردهای  الان ما اینه که مداحای امروز فقط می خوان یه چیزی بخونن اما هیچی از اصول مداحی نمی دونن . با توجه به این که مداح در چه موقعیتی مطالب و محفوظات خودش رو عرضه می کنه میشه مداحی رو به سه قسمت پیش منبر , پس منبر و همچنین دعا و زیارت خوانی تقسیم کنیم که حاج سعید هم در اولین جلسه ی مداحی سال 83 به این نکته اشاره کرد .

حالا می بینیم مداح پیش منبر و پس منبر و دعا رو همشو یک جور می خونه . سخنران کلی صحبت کرده مجلس آماده ی گریه شده یهو مداح میره از خونه ی اول شروع می کنه و شور وحال مجلس رو از بین می بره . پس هر کدوم از این سه قسمت رو باید به جای خودش مورد بحث قرار داد .

نکته ی بسیار مهم تر از اون اخلاق مداحی هست . هم حاج سعید بارها به این مطلب اشاره داشت و هم استاد بزرگوارم حاج حجت الله کسری که حاج منصور به احترام وجود ایشون تو شمرون نمی خوند و الان هم در بستر بیماریه . به هر دوی این بزرگوارا خودمو مدیون می دونم . مداح وقتی می ره بالای منبر پاشو جای یک شخص روحانی گذاشته و مردم با دید دیگه ای بهش نگاه می کنن . پس مداح باید توجه داشته باشه در چه موقعیتی هست و چه چیزهایی رو باید بیشتر از سایر مردم رعایت کنه .

یکی از تاکیدهای حاج سعید در اولین جلسه ی سال 83 این بود که حتما هر هفته یک غزل حفظ کنیم . به قول ایشون مداح حداقل باید اونقدر شعر حفظ کنه تا اگه تو مجلسی خواست بخونه بتونه گلیم خودش رو از آب بکشه بیرون . درست مثل همین روش رو من در کلاس های نوای خیمه گاه ( تجریش ) دیدم و بیشترین تاکید اساتید رو همین حفظ کردنه شعر هست . طوری که اگه بهش گفتن یک ساعت برای ما بخون بدونه هیچ نگرانی یک ساعت رو به خوبی پر کنه . ( اونم نه از روی کاغذ و نوشته ) . به قول حاجی شاعر به کسی می گن که چند هزار بیت شعر باشه نه کسی که شعرهاش تو کاغذ باشه . مداح هم همین طور ...

دو تا از کتاب هایی که حاج سعید معرفی کرده "کتاب شمشیری" و "کتاب موید" هست .  

 

....اشکی بود مرا که به دنیا نمی دهم

گوشه نشین خلوت محبتم

این گوشه را به وسعت دنیا نمی دهم ....

/ 8 نظر / 73 بازدید
محمد صالحی

سلام. خوبید. این عکسی که از حاجی گذاشتید خیلی خشنه. حاجی خیلی خوش تیپ تر از این حرفاست. راستی به کلبه من هم یه سر بذنید . خوشحال می شم از نظراتتون استفاده کنم.

محمد صالحی

سلام. خوبید. این عکسی که از حاجی گذاشتید خیلی خشنه. حاجی خیلی خوش تیپ تر از این حرفاست. راستی به کلبه من هم یه سر بزنید . خوشحال می شم از نظراتتون استفاده کنم.

انتخابات

دنیا محسن رضایی میر حسین موسوی مهدی کروبی نوکران احمدی نژاد شکست سختی در انتخابات منتظر شماست

...!!!؟؟؟

چقدر آقا غریب شده که توام برای ما شدی منتقد مداحی... - - - اگه راست میگی حل این مشکل رو بنویس!!!

طراحی وب سایت

با عرض سلام وبلاگ خوبی دارید اگر مایل به تبادل لینک هستید لطفا لینک ما را به عنوان : هاست ایرانی http://www.hostirani.com : آدرس سایت در سایت خود لینک دهید و بعد از آن لینک خود را در آدرس زیر در سایت ما ثبت کنید http://hostirani.com/link/submit.php این عمل باعث افزایش بازدیدکننده و رتبه سایت شما در گوگل می شود. کوتاهی نکنید هاست ایرانی

محسن

سلام.امیدوارم که حالتون خوب باشه.وبلاگتون پربار و خوندنیه. انتقادتونم منطقی وبجاست موفق باشید.راستی به ما هم سر بزنید

رضا

بله حاج آقا راست میگن یکی از بهترین نوا ها و شعرها که کمتر به کار میره ولی خیلی احساس بر انگیزه و خود ایشون هم توی بعضی مجالس استفاده کردند شعرها و نواهای مرحوم حاج هایده ست . انشا... مداحهای دیگه هم این ابتکار رو جدی گرفته و اجرا کنند التماس دعا

امید

متاسفانه این همه غلط املایی را زشت نمی دانید دو نمونه اش: حفظ کردنه شعر بدونه هیچ نگرانی