حاج سعید حدادیان

 
اشاره ای بر چند نکته از مقدمات مداحی
نویسنده : جام - ساعت ٩:٢٩ ‎ق.ظ روز چهارشنبه ۱٦ اردیبهشت ،۱۳۸۸
 

بسم الله الرحمن الرحیم

یکی از دردهای  الان ما اینه که مداحای امروز فقط می خوان یه چیزی بخونن اما هیچی از اصول مداحی نمی دونن . با توجه به این که مداح در چه موقعیتی مطالب و محفوظات خودش رو عرضه می کنه میشه مداحی رو به سه قسمت پیش منبر , پس منبر و همچنین دعا و زیارت خوانی تقسیم کنیم که حاج سعید هم در اولین جلسه ی مداحی سال 83 به این نکته اشاره کرد .

حالا می بینیم مداح پیش منبر و پس منبر و دعا رو همشو یک جور می خونه . سخنران کلی صحبت کرده مجلس آماده ی گریه شده یهو مداح میره از خونه ی اول شروع می کنه و شور وحال مجلس رو از بین می بره . پس هر کدوم از این سه قسمت رو باید به جای خودش مورد بحث قرار داد .

نکته ی بسیار مهم تر از اون اخلاق مداحی هست . هم حاج سعید بارها به این مطلب اشاره داشت و هم استاد بزرگوارم حاج حجت الله کسری که حاج منصور به احترام وجود ایشون تو شمرون نمی خوند و الان هم در بستر بیماریه . به هر دوی این بزرگوارا خودمو مدیون می دونم . مداح وقتی می ره بالای منبر پاشو جای یک شخص روحانی گذاشته و مردم با دید دیگه ای بهش نگاه می کنن . پس مداح باید توجه داشته باشه در چه موقعیتی هست و چه چیزهایی رو باید بیشتر از سایر مردم رعایت کنه .

یکی از تاکیدهای حاج سعید در اولین جلسه ی سال 83 این بود که حتما هر هفته یک غزل حفظ کنیم . به قول ایشون مداح حداقل باید اونقدر شعر حفظ کنه تا اگه تو مجلسی خواست بخونه بتونه گلیم خودش رو از آب بکشه بیرون . درست مثل همین روش رو من در کلاس های نوای خیمه گاه ( تجریش ) دیدم و بیشترین تاکید اساتید رو همین حفظ کردنه شعر هست . طوری که اگه بهش گفتن یک ساعت برای ما بخون بدونه هیچ نگرانی یک ساعت رو به خوبی پر کنه . ( اونم نه از روی کاغذ و نوشته ) . به قول حاجی شاعر به کسی می گن که چند هزار بیت شعر باشه نه کسی که شعرهاش تو کاغذ باشه . مداح هم همین طور ...

دو تا از کتاب هایی که حاج سعید معرفی کرده "کتاب شمشیری" و "کتاب موید" هست .  

 

....اشکی بود مرا که به دنیا نمی دهم

گوشه نشین خلوت محبتم

این گوشه را به وسعت دنیا نمی دهم ....


 
comment نظرات ()